نکاتی در لیتوگرافی

لیتوگرافی یکی از مراحل حساس در چاپاست. نظارت و کنترل فیلم های خروجی و زینک از اهمیت بالایی برخوردار است.

شاید تصور کنید که تهیه خروجی فیلم از لیتوگرافی های مختلف هیچ اختلافی با هم ندارد بدین معنی که چنانچه هر رنگ یک کار ۴ رنگ را در لیتوگرافی های مختلف تهیه کنید رجیسترها روی هم قرار می گیرند اما همیشه اینطور نیست. در واقع دقت کنید که حتی خط کش های مختلف نیز ممکن است با هم مختلف هم ممکن است با هم اختلاف داشته باشند.

حال با آگاهی از این مطلب به این نتیجه خواهید رسید که برای تهیه یک رنگ مجدد از یک کار چند رنگ به لیتوگرافی دیگری مراجعه نکنید در واقع چنانچه فیلم یک کار چند رنگ را تهیه نموده اید و اکنون می خواهید فیلم یکی از رنگ های آن، مثلا مشکی را مجدد تهیه نمایید، حتما بایستی به همان لیتوگرافی مراجعه کنید تا رجیسترهای فیلم جدید شما را با رجیسترها و رنگ های دیگر روی هم قرار دهند.

درباره فیلم

کار چاپ، در واقع از مرحله لیتوگرافی با تهیه فیلم آغاز می گردد فیلم شبیه به طلق شفاف به سه قسمت اصلی است.

 1. حامل قشر حساس (پایه)
 2. قسمت رابط
 3. امولسیون: برمور نقره، کلرور نقره، یدور نقره

قسمت امولسیون را اصطلاحا ژله نیز می گویند در چاپ افست معمولا ژله را ناخوانا می گیرند تا زینک خوانا و کار چاپ شده نیز خوانا چاپ گردد، اما گاهی پیش می آید که در کار چاپ افست، لازم است ژله خوانا و زینک ناخوانا باشد و آن هنگامی است که مثلا یک برچسب پشت شیشه ای چاپ می شود.

در هر حال هنگام تهیه زینک، بایستی سطح ژله با زینک در تماس بوده و آنگاه نوردهی به زینک آغاز گردد و به دنبال آن ظهور زینک انجام شود. چنانچه غیر از این عمل شود و ژله با سطح حساس زینک هنگام نوردهی در تماس نباشد، نور در عبور از حامل و قسمت رابطه فیلم شکسته شده و تصاویر و نوشته به خوبی بر روی زینک ثبت نمی گردند.

برای تشخیص طرفی که ژله قرار دارد، کافی است فیلم را در نور حرکت دهید، آنطرف از فیلم که در مجاورت نور، مات است و نور را منعکس نمی کند، ژله فیلم است اما طرف دیگر برق می زند و نور را به خوبی منعکس می نماید.

هنگامی که طراحی شما به پایان رسید فایل خود را که همه موارد گفته شده را در مودر آن رعایت کرده اید (از جمله تبدیل به منحنی کردن نوشته ها، رعایت TiFF یا eps بودن تصاویر و…) روی CD یا Optical یا چنانچه کم حجم است بر روی دیسکت به لیتوگرافی تحویل دهید.

ترام

ترام در واقع کوچکترین جز یک کار چاپی است به گونه ای که وجود آن باعث ایجاد یک تصویر رنگی لطیف در کار چاپ است آگاهی از اشکال مختلف ترام، زاویه ترام و اندازه آن موجب رسیدن به یک کار چاپی مطلوب خواهد شد.

شکل ترام

احتمالاً شکل ترام نکته ای است که کمتر به آن توجه می شود، طراحان تصاویر خود را انجام داده و عکس را در طرح خود می گنجانند، کار نهایی را انجام داده و به لیتوگرافی تحویل می دهند ممکن است فیلم و زینک مورد نظر خود را کنترل کنند اما تقریبا هیچگاه ترام را برای لیتوگرافی مشخص نمی کنند.البته لیتوگرافان حرفه ای می دانند که شکل ترام را بر اساس نوع چاپ و نوع کار چگونه انتخاب کنند اما این نکته ای است که طراحان و ناظران چاپ نیز بایستی از ان آگاهی داشته باشند.در کار چاپ افست معمولا از ترام مربع استفاده می شودولی ترام بیضی به دلیل داشتن ظرافت خاص برای چاپ تصاویر و چهره و نقاشی های ظریف کاربرد دارد.در چاپ افست ترام های درشت تر بر روی زینک مربوط به نقاط تیره و ترام های ریزتر مربوط به نقاط روشن می باشد اما در چاپ هلیوگراور اندازه ترامها در نقاط تیره و روشن یکی است و تیرگی و روشنی طرح با میزان گودی ترامها ایجاد می گردد، بنابراین شکل ترام ها در چاپ های گوناگون متفاوت است در چاپ افست معمولا از ترام های مربع، دایره و بیضی استفاده می شود در حالی که در چاپ هلیوگراور از ترامهای لانه زنبوری و آجری استفاده می شود.

زاویه ترام

ترام ها در چاپ بایستی در زوایای مختلفی نسبت به یکدیگر قرار بگیرند، همانطور که واضح است یک کار با چهار رنگ CMYK در چاپ ساخته شده اما اگر زاویه ترام هر چهار رنگ یکی باشد تصویری تار و نامشخص نشان داده خواهد شد و به همین خاطر است که زوایای ترام ایجاد گردیده تا همنشینی رنگهای CMYK به درستی صورت گرفته و چاپ زیبایی از یک کار به بار نشیند.زوایای استاندارد روی هرکدام از رنگ های CMYK برای چاپ افست و بسیاری دیگر از چاپ ها به صورت C=15,Y=75,Y=0,K=45 در نظر گرفته شده است رنگ مشکی یا K به دلیل قابل رویت بودن بیشتر از بقیه رنگ ها در زاویه ۴۵ درجه قرار داده شده است که کمتر به چشم بیاید و رنگ زرد یا Y که کم رنگ ترین رنگ در CMYK است در زاویه ۰ یا ۹۰ درجه است که بیشتر به چشم آید، این نوع زاویه ترام باعث می گردد که رعایت حداقل اختلاف زاویه دو ترام که ۳۰ درجه است بین رنگهای CMYK شده باشد تنها رنگ زرد است که با دو رنگ C,M اختلاف ۱۵ درجه ای یعنی کمتر از ۳۰ درجه دارد که البته به دلیل کم رنگ بودن رنگ زرد است.

اندازه ترام

اندازه ترام همان ریزی و درشتی ترام است که بر حسب سانتی متر و یا اینچج محاسبه می گردد و معمولا بر حسب LPI یا خط بر اینج بیان می شود، هر چه LPI بیشتر باشد ترام ریزتر است یعنی تعداد خط بیشتری در یک اینچ جا می گیرد و هر چه LPI کمتر باشد یعنی ترام درشت تر است. کنترل و کار با ترامهای درشت تر ساده تر است اما جزئیات در چاپ با ترام های درشت تر دیده نمی شود .

برای چاپهای مختلف اندازه ترام متفاوت است در چاپ افست معمولا ۱۵۰LPI تا ۲۰۰LPI چاپ صورت می گیرد اما میزان انتخاب اندازه ترام به موارد زیادی از جمله نوع ماشین چاپ، کاغذ مورد استفاده، مرکب چاپ و عوامل بسیار دیگر بستگی دارد بنابرای بالا رفتن LPI با وجود آنکه دقت کار را بیشتر می کند اما گاهی به دلیل ناتوانی ماشین چاپ یا نوع کاغذ، دقت لازم انتقال نمی یابد، بنابراین انتخاب مناسب اندازه ترام، به کار چاپی لطافت لازم را خواهد داد.

اندازه ترام به کار شما و نوع کاغذی که برای چاپ استفاده می کنید و میزان جذب رنگ  بستگی دارد مثلا در چاپ سیلک چون دقت کار پایین است و شیوه چاپ با وسایلی است که دقت زینک را ندارد، بایستی ترام جهت خروجی فیلم درشت انتخاب گردد.

نکات مهم در کنترل فیلم

نظارت و کنترل در تمام مراحل طراحی تا چاپ باعث کاهش خطاهای متعدد شده و کار نهایی را مطلوب تر و دلنشین تر می سازد چنانچه کار شما چهاررنگ باشد، چهار فیلم که نشان دهنده چهاررنگ چاپ است در اختیار خواهید داشت، اکنون به یک میز نور احتیاج دارید تا فیلمها را روی آن قرار داده و کنترل نمایید ابتدا تک تک فیلم های هر رنگ را روی میز نور قرار داده و تمامی زوایا و گوشه ها و کنار آن را کنترل نمایید بعد از آن فیلمها را روی هم قرار داده و رجیسترها را روی هم بنشانید و باز هم کنترل نمایید.

اکنون فهرستی از مواردی که باید کنترل گردد را ذکر می نماییم:

 1. کنترل رجیسترها و روی هم قرار گرفتن آنها در رنگهای مختلف
 2. کنترل ضخامت علائم برش و تا و رجیسترها و خارج بودن آنها از طرح اصلی که بایستی در طراحی رعایت می شد.
 3. کنترل اندازه ترام بر اساس نوع سفارش، معمولا کارهای چاپی افست با ترام ۱۷۵lpi برای کاغذ گلاسه و ۱۵۰lpi برای کاغذ تحریر چاپ می گردد ولی گاهی بنا به نوع کار ممکن است اندازه ترام متفاوتی مد نظر باشد بنابراین با کم لوپ و مقایسه با فیلمهای دیگر نوع ترام و اندازه آن را کنترل نمایید.
 4. کنترل تصاویر مخصوصاً زمانی که در فایل خود تصاویر متعددی دارید.
 5. کنترل عدم وجود خط یا خطوط اضافه که ممکن است ناشی از سهل انگاری لیتوگرافی در زمان یادداشت گذاری روی فیلم باشد.
 6. کنترل نوشته ها و حروف به این صورت که حروف (فونت ها) را باید قبل از ارسال به لیتوگرافی تبدیل به منحنی کرد یا اینکه فایل حرف (فونت) مورد نظر را همراه با سند به لیتوگرافی ارسال نمود.
 7. کنترل دوتایی نشدن حروف و تصاویر، البته این مساله نیز بایستی در مرحله طراحی کنترل می شد، اما در هر صورت ممکن است این اشتباه صورت گیرد که نوشته یا تصویری را در نرم افزار کپی کرده باشید و با اندکی فاصله که قابل تشخیص نیست در کنار هم خورده باشند.
 8. کنترل رزولوشن تصاویر، این مسئله نیز بایستی در هنگام طراحی کنترل شده باشد اما کنترل مضاعف لازم است چنانچه رزولوشن عکسی مشکل دارد باید اقدام به اصلاح فایل و تهیه فیلم مجدد کرد.
 9. کنترل خوانا یا ناخوانا بودن فیلم
 10. کنترل طول و عرض سند در کامپیوتر با فیلم
 
نــماد اعتمــاد الكتـرونیـكـی

 
دلایل برتری ایرانا

گروه طراحی، چاپ و غرفه آرایی ایرانا مجری و متعهد در کلیه خدمات چاپ در سراسر کشور در رابطه با طراحی و چاپ کاتالوگ، طراحی و چاپ بروشور، طراحی و چاپ ساک دستی، طراحی و چاپ تراکت، طراحی و چاپ سربرگ، ط ... ادامه مطلب
 
محدوده خدمات ایرانا
 

گروه طراحی، چاپ و غرفه آرایی ایرانا با بیش از ۵۰ سال سابقه در صنعت چاپ وسه سال فعالیت در صنعت غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاهی آماده همکاری و عقد قرارداد با همه ارگان ها اعم از دولتی و خصوصی در را ... ادامه مطلب
 
اطلاعــات تمــاس

دفتر مرکزی گروه طراحی، چاپ و غرفه سازی نمایشگاهی ایرانا

آدرس: اصفهان، خیابان هشت بهشت غربی، حدفاصل خیابان گلزار و خیابان ملک، ساختمان فرهنگ، طبقه چهارم
تلفن مستقیم سفارشات: ۶-۹۵۰۱۳۵۲۵ (۰۳۱)-11-32736910 (031)
کد پستی: ۸۱۵۴۷۴۹۹۹۳
ساعات کار: شنبه – چهارشنبه (۰۸۳۰ الی ۱۴۰۰ ) پنجشنبه (۰۸۳۰ الی ۱۳۰۰)

چاپ ایران

آدرس: اصفهان، ابتدای اشرفی اصفهانی (کهندژ)، نبش خیابان مدرس نجفی
تلفن :۳۷۷۱۹۶۸۱ (۰۳۱) - تلفن مستقیم سفارشات: ۶-۹۵۰۱۳۵۲۵ (۰۳۱)
کد پستی: ۸۱۸۶۶۷۵۱۱۱
ساعات کار: شنبه – چهارشنبه (0800 الی 2100 ) پنجشنبه ( 0800 الی 1400)

کارگاه غرفه سازی گروه ایرانا

آدرس: اصفهان، زینبیه، ابتدای شهر حبیب آباد، روبروی پمپ گاز
تلفن : ۰۹۱۳۹۲۸۰۹۶۰
تلفن مستقیم سفارشات: ۶-۹۵۰۱۳۵۲۵ (۰۳۱)
بازديدکننده امروز : نفر        بازديدکننده دیروز : 0 نفر        بازديدکننده در هفته : 0 نفر
 
حقوق طراحی و اجرا برای هلدینگ توسعه دهندگان محفوظ است

«تمامی کالاها و خدمات این مرکز، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.»