شیبه سازی رنگ پنتون به CMYK
شبیه سازی رنگ پنتون

خوب مي دانيد که يک کار چهار رنگ در چاپ از رنگهاي CMYK ساخته مي شود به عبارت ديگر از سه رنگ CMY اما چون مشکي ايجاد شده در CMY مشکي جان دار يا پرقدرت يا به عبارت روشن تر پر رنگ و گيرا نيست

خوب مي دانيد که يک کار چهار رنگ در چاپ از رنگهاي CMYK ساخته مي شود به عبارت ديگر از سه رنگ CMY اما چون مشکي ايجاد شده در CMY مشکي جان دار يا پرقدرت يا به عبارت روشن تر پر رنگ و گيرا نيست ، رنگ مشکي نيز به مجموعه اضافه شده است . همانطور که باز مي دانيد نور مرئي بخشي از امواج الکترومغناطيس است که چشم ما قادر به درک و تشخيص آن است و رنگ ، طيف هايي از همين نور مرئي هستند . انسان قادر به تشخيص رنگهاي مختلفي است که به آن فضاي رنگي قابل تشخيص به وسيله چشم انسان يا گاموت رنگ (Gamut) مي گويند.
رنگهاي قابل تشخيص به وسيله انسان آن چيزهايي را شامل مي شود که در طبيعت مي بينيد ، همچون درخت ، ابر ، آسمان ، سنگ ، آب و … به اين نکته دقت کنيد که بسياري از رنگهاي موجود در طبيعت که ما مي بينيم قابل شبيه سازي توسط انسان نيستند . به عبارت ديگر با هيچ يک از روش هاي ساخت رنگ نمي توان مثلاً به رنگ خاصي از سنگ يا گلي به خصوص دست يافت.
اين روش ها شامل نقاشي، طراحي بر روي کامپيوتر و .. است . بنابراين بخشي از رنگهاي موجود در طبيعت را نمي توان بازسازي کرد ، حداقل تا حال حاضر اين کار ميسر نشده است.

اما در مورد رنگهاي ديگر موجود در طبيعت:
به اين نکته دقت کنيد که فضاي رنگي نسبتاً بزرگي را مي توان بر روي صفحه هاي نمايشگر با سيستم RGB شبيه سازي نمود که در تصوير Gamut رنگ ، محدوده آن را مشاهده مي کنيد . اين فضاي رنگي براي چشم انسان و رنگهاي طبيعت بزرگتر از فضاي رنگي RGB است. در چاپ به شکل CMYK فضاي رنگي قابل شبيه سازي بسيار کوچک مي شود؟ (چرا؟) و ما هنگام چاپ گستره بزرگي از رنگهاي طبيعت را از دست مي دهيم. براي بالا بردن فضاي رنگي قابل شبيه سازي در چاپ به استفاده از رنگهاي Pantone پناه مي آوريم .( فضاي رنگي قابل شبيه سازي با رنگهاي Pantone را در شکل ملاحظه مي کنيد.)
رنگهاي Pantone گستره اي از رنگهاي ساخته شده اي هستند که جداي از رنگهاي CMYK استفاده مي شوند . در طيف رنگهاي پنتون طلايي ، نقره اي ، فسفري و … وجود دارد. بسياري از رنگهاي پنتون را نيز نمي توان با چهار رنگ CMYK به دست آورد و تنها در برخي موارد رنگي نزديک به پنتون را مي شود با CMYK ايجاد نمود.
اکنون به اين نکته توجه نماييد . مي دانيد که رنگ سبز بسته به ميزان تيرگي يا روشني اش را مي توان با ترکيبات مختلف دو رنگ سايان C و زرد Y با درصدهاي مختلف ساخت . رنگ ايجاد شده را نيز مي توانيد بر روي مانيتور مشاهده کنيد (البته با کمي اختلاف نسبت به رنگ چاپ شده).
يعني کافي است در نرم افزار مورد استفاده خود منوي رنگ را ظاهر کرده و درصد مورد نظر را وارد نماييد. به همين ترتيب رنگهاي ديگري را که با ترکيبات مختلف CMYK مي شود ايجاد کرد ، مي توانيد قبل از چاپ بر روي مانيتور ملاحظه کرده و از حال و هواي آن آگاه شويد .
اکنون در نظر بگيريد که در يک کار چاپي می خواهيم از رنگهاي پنتون استفاده کنيم . (معمولاً از رنگهاي پنتون به شکل تنپلات استفاده مي شود)
اما تا به حال به اين نکته فکر کرده ايد که از رنگهاي پنتون به شکل ترکيبي استفاده کنيد ؟ در اين صورت تشخيص رنگ ترکيب شده از دو رنگ پنتون چگونه است . به قسمت قبل بر مي گرديم ، گفتيم که با تغيير درصدهاي CMYK مي توانيد رنگ ساخته شده را ببينيد . اما در مورد پنتون چگونه مي شود قبل از چاپ از رنگ ترکيبي ايجاد شده مطلع شد؟
نکته اي که کشف آن مي تواند کاربردهاي فراواني داشته باشد:
يک راه حل ، استفاده از امکان Duetone و … تا ترکيب چهار رنگ Quidtone در Photoshop است .
براي اين منظور به نرم افزار Photoshop مي رويم و يک صفحه جديد ايجاد مي نماييم ، اکنون رنگ صفحه را با استفاده از ابزار Fill tool مشکي مي کنيم سپس به منوي Image رفته و Duetone را انتخاب مي نماييم و به دنبال انتخاب منوي رنگ Pantone براي مثال رنگ Pantone 117 C را گزينش مي نماييم. اکنون از منوي Duetone نوع Tritone را انتخاب کرده و سپس رنگ Pantone را گزينش می نماييم . در اين حالت ترکيب دو رنگ پنتون را بر روي صفحه مانيتور مشاهده خواهيد نمود . به همين ترتيب مي توانيد رنگ سوم را مثلاً Pantone 012C انتخاب نماييد.
در اين حالت مي توانيد ترکيب سه رنگ پنتون را روي صفحه مانيتور تا حدودي شبيه سازي نماييد و قبل از آنکه کار خود را به چاپ بسپاريد از ترکيب ايجاد شده از دو يا سه يا چهار رنگ پنتون اطلاع پيدا کنيد.

 
نــماد اعتمــاد الكتـرونیـكـی

 
دلایل برتری ایرانا

گروه طراحی، چاپ و غرفه آرایی ایرانا مجری و متعهد در کلیه خدمات چاپ در سراسر کشور در رابطه با طراحی و چاپ کاتالوگ، طراحی و چاپ بروشور، طراحی و چاپ ساک دستی، طراحی و چاپ تراکت، طراحی و چاپ سربرگ، ط ... ادامه مطلب
 
محدوده خدمات ایرانا
 

گروه طراحی، چاپ و غرفه آرایی ایرانا با بیش از 50 سال سابقه در صنعت چاپ وسه سال فعالیت در صنعت غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاهی آماده همکاری و عقد قرارداد با همه ارگان ها اعم از دولتی و خصوصی در راب ... ادامه مطلب
 
اطلاعــات تمــاس

دفتر مرکزی گروه طراحی، چاپ و غرفه سازی نمایشگاهی ایرانا

آدرس: اصفهان، خیابان هشت بهشت غربی، حدفاصل خیابان گلزار و خیابان ملک، ساختمان فرهنگ، طبقه چهارم
تلفن مستقیم سفارشات: ۶-۹۵۰۱۳۵۲۵ (۰۳۱)-11-32736910 (031)
کد پستی: ۸۱۵۴۷۴۹۹۹۳
ساعات کار: شنبه – چهارشنبه (۰۸۳۰ الی ۱۴۰۰ ) پنجشنبه (۰۸۳۰ الی ۱۳۰۰)

چاپ ایران

آدرس: اصفهان، ابتدای اشرفی اصفهانی (کهندژ)، نبش خیابان مدرس نجفی
تلفن :۳۷۷۱۹۶۸۱ (۰۳۱) - تلفن مستقیم سفارشات: ۶-۹۵۰۱۳۵۲۵ (۰۳۱)
کد پستی: ۸۱۸۶۶۷۵۱۱۱
ساعات کار: شنبه – چهارشنبه (0800 الی 2100 ) پنجشنبه ( 0800 الی 1400)

کارگاه غرفه سازی گروه ایرانا

آدرس: اصفهان، زینبیه، ابتدای شهر حبیب آباد، روبروی پمپ گاز
تلفن : ۰۹۱۳۹۲۸۰۹۶۰
تلفن مستقیم سفارشات: ۶-۹۵۰۱۳۵۲۵ (۰۳۱)
بازديدکننده امروز : 27 نفر        بازديدکننده دیروز : 114 نفر        بازديدکننده در هفته : 1225 نفر
 
حقوق طراحی و اجرا برای شرکت تدسا محفوظ است
 
«تمامی کالاها و خدمات این مرکز، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.»